Nasze produkcje
Produkcja aktualna
Cyber Cyrano
Problematyka „Cyber Cyrano” oscyluje wokół szeroko pojętych tematów zaufania, manipulacji, autokreacji, samotności jak i autentyczności w budowaniu relacji poprzez współczesne i wirtualne narzędzia.
Nawiązując do dziewiętnastowiecznej historii „Cyrano de Bergerac” autorstwa Edmonda Rostanda, inscenizacja dramatu Istvána Tasnádiego wyprowadza na pierwszy plan łatwość manipulacji poprzez podszywanie się pod inną osobę za pomocą mediów społecznościowych. Współczesna technologia zastępuje ówczesny list. Komunikator, zarówno tekstowy jak i wideo, wsparcie sztucznej inteligencji w generowaniu historii wykreowanej osoby, aplikacje „deep fake” i generator głosu sprawiają, że oszustwo staje się trudniejsze do zdiagnozowania. Dochodzimy do momentu kompletnej bezradności i zagubienia. Już od wielu lat człowiek zmaga się z odróżnianiem treści fałszywych tzw. „fake news” od prawdziwej, rzetelnej informacji. Instrukcji jest tyle, ile jest kłamstw w internecie a jedyne czego nauczyliśmy się, to to, aby być bardziej czujnym, powściągliwym i nieufnym.
Zagrożenia płyną z każdej strony a rozwiązanie, często z braku sił, poprzez odcięcie od mediów społecznościowych, sprowadza się do skazania na samotność. Tak głęboko weszły już w naszą codzienność. Tydzień bez internetu i jesteśmy nie na czasie, nie wiemy o czym rozmawiają nasi koledzy, z czego się śmieją i czym są zaniepokojeni. Czasami nawet nie rozumiemy słów. I co dalej? Nadrobienie zaległości w przyspieszonym tempie albo rezygnacja? Co kiedy pragnienie nawiązania kontaktu z drugim człowiekiem jest coraz silniejsze? Czy istnieje jeszcze możliwość na przyjaźń i akceptację bez posiadania profilu społecznościowego, konta na serwisie internetowym?
Główna bohaterka dramatu wie doskonale jak ważnym elementem naszego życia są dziś media społecznościowe. Widzi, jak autokreacja wpływa na popularność a tym samym jak często bywa daleka od prawdy. Nie wie jednak, jak niebezpieczna może stać się z pozoru niewinna zabawa i podszywanie się pod kogoś innego. Zarówno w warstwie psychologicznej, jak i społecznej konflikt wewnętrzny wyniesiony ze zwyczajnej potrzeby akceptacji i przynależności do grupy, swoją miarą dosięga nas wszystkich. Wszyscy słuchamy. Potrafimy słuchać. Czy potrafimy sprawić aby nas słuchali? Co wpływa na to, że nas słuchają? Autorytet? Czym jest dzisiaj autorytet, kiedy wszystkie autorytety z „youtuba” z milionowymi zasięgami zostały już dawno oplute w internecie. Pojawiają się nowe na sezon lub dwa i znikają z ciągnącą się w nieskończoność listą hate’u. I tak w kółko. Na codzień komunikujemy się z treścią, która ma na celu wzbudzić w nas zaufanie. Nierzadko je osiąga. Jak często jednak środki, którymi posługują się wielkie korporacje czy też jednostki, są na granicy ogólnie przyjętej etyki? Idąc dalej, gdzie są dziś jej granice? Gdzie jesteśmy my w tym wszystkim i wreszcie „jacy” my? Jak często coś udostępniamy, „lajkujemy” albo zwyczajnie wyświetlamy z ciekawości - podbijając zasięgi wątpliwej treści? Jak często stajemy się jej narzędziem i nośnikiem?
Sztuka „Cyber Cyrano” inspirowana prawdziwą historią, jest poza tym wszystkim co związane ze współczesną rzeczywistością zarówno realną jak i wirtualną, doskonałym przykładem jak ważny jest kontakt z drugim człowiekiem, i jak istotne są relacje wybudowane na realnym gruncie. Wreszcie jak często ich brak zakłóca nam obiektywne postrzeganie rzeczywistości.
Spektakl rekomendowany dla widzów od 12 lat do 19 lat oraz ich rodziców i opiekunów
czas trwania ok 70 min.
Autor: István Tasnádi
Przekład Jolanta Jarmołowicz, Sylwia Bogdańska
Reżyseria i multimedia Przemysław Żmiejko
Scenografia i kostiumy Bożena Ślaga
Muzyka Filip Sternal
Oprawa graficzna Piotr Grzegorzewski strefadizajnu.pl
zdjęcia Mikołaj Dądajewski
Prawa autorskie reprezentuje Agencja Dramatu i Teatru Adit
Partnerem wydarzenia jest Instytut Liszta – Węgierskie Centrum Kultury Warszawa
Występują: Paulina Kulas, Magdalena Walkiewicz, Jakub Mikulak
Data Premiery w Teatrze IMKA
12 stycznia 2024 roku Teatr Imka w Warszawie
Produkcja aktualna
Imieniny Świętego Mikołaja
Święty Mikołaj rozdał już prezenty wszystkim dzieciom na świecie. Zasiadł teraz wygodnie w fotelu i popija gorącą herbatę z miodem.
Już za chwilę uda się na zasłużony odpoczynek. Nagle porywisty, zimowy wiatr przywiewa Śnieżynkę Biały Puszek! Trochę szalona i dziwna z początku Śnieżynka ląduje wprost na podwórzu Świętego Mikołaja…
Co wyniknie z tego nieoczekiwanego spotkania? Jeśli chcecie dowiedzieć się, przybywajcie do ośnieżonego Teatru! Tylko u nas dowiecie się skąd wziął się Święty Mikołaj i jak przygotowuje się prezenty w dalekiej Laponii.
Wraz ze Śnieżynką Białym Puszkiem zaśpiewacie zimową piosenkę, wystąpicie w mikołajkowej orkiestrze symfonicznej i sprawdzicie, kto z Was mógłby zostać Świętym Mikołajem. Razem odkryjemy tajemnicę Świąt Bożego Narodzenia.
Uwaga! Niespodzianką dla imieninowych gości będzie pokaz mody mikołajkowej!
Spektakl dla dzieci w wieku 3-7 lat
Data premiery:Teatr Imka w Warszawie 3 grudnia 2022 roku
(Prapremiera odbyła się w Teatrze Kamienica 8 grudnia 2013 roku)
Scenariusz i reżyseria: Hanna Kochańska, Jacek Zawada
Występują w rolach:
Śnieżynki: Hanna Kochańska
Mikołaja: Jacek Zawada
Premierowe piosenki: Jacek Zawada
Opracowanie muzyczne: Mateusz Dębski
Scenografia i kostiumy Wojciech Stefaniak
Projekt plakatu i opracowanie graficzne: Piotr Grzegorzewski
Produkcja: Booking Place sp. z o.o.
Produkcja aktualna
Ania z Zielonego Wzgórza
Ania Shirley, nastoletnia bohaterka powieści Lucy Maud Montgomery, romantyczna, osobliwa dziewczynka walcząca o swoje marzenia, roztaczająca wokół siebie wielka radość i miłość. Jej przygody od lat zachwycają, bawią i wzruszają czytelników.
Specjalnie dla Młodych Widzów marzycielska Ania ożywiona na scenie Teatru, tu skradnie serca swych opiekunów-Maryli i Mateusza- rozbawi Was do łez i pokaże, że wiara w marzenia czyni cuda, a bycie damą nie zależy od ilości kwiatów na kapeluszu, ale od tego jak potrafimy wybrnąć z każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji. Niech na dzisiejszym przedstawieniu Ania zostanie Waszym przewodnikiem po Zielonym Wzgórzu i napełni Wasze serca radością!
Scenariusz według powieści L. M. Montgomery / reżyseria: Karol Stępkowski
muzyka: Mateusz Dębski
scenografia i kostiumy: Małgorzata Grabowska-Kozera i Marta Kozera
w roli Ani: Olga Sarzyńska
w pozostałych rolach:
Joanna Pach-Żbikowska,Katarzyna Skarżanka, Anna Zagórska,
Witold Bieliński i Karol Stępkowski
Produkcja Booking Place sp. z o.o.
Premiera galowa 18 marca 2012 roku w Teatrze 6 Piętro
(aktualnie w repertuarze Teatru Kamienica w Warszawie)
Produkcja ARCHIWALNA
Wszystko o kobietach
Pięć różnych historii, składa się na studium natury kobiecej. Co chwilę przenosimy się w czasie i przestrzeni, a aktorki przeistaczają się w kolejne wcielenia niemal na naszych oczach.
Często powtarzane opowieści na temat kobiecej emocjonalności są tu zaprezentowane z dużą dawką humoru, a przewrotność kobiecego charakteru stanowi dla widza wyśmienitą zabawę i zmusza do chwili refleksji.
Pięć różnych historii kobiet, które różni wiek, stan cywilny, sytuacja zawodowa i osobista. Wydawać by się mogło, że są to odrębne życiorysy, ale szybko można się zorientować, że wszystkie w jakiś sposób się łączą.
Co zatem może łączyć: trzyletnią Mimi, mieszkankę Domu Seniora i Córkę odwiedzającą Matkę w jej sześćdziesiąte urodziny? Wszystkie łączy pragnienie, aby kochać i być kochaną.
Spektakl tętni humorem, poruszając jednocześnie tematy ważne takie jak przyjaźń, lojalność, zaufanie i pragnienie miłości.
Autor: Miro Gavran / Przekład: Anna Tuszyńska / Reżyseria: Tomasz Obara
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Kostiumy: Ewa Gdowiok
Projekt plakatu: Michał Buczyński-Pałka
Zdjęcia: Rafał Latoszek
obsada:
Dorota Deląg, Magdalena Nieć, Daria Widawska