Jak nie zabiłem mojego ojca i jak bardzo tego żałuję

Twórcy

Adaptacja i reżyseria: Mateusz Pakuła

Scenografia i kostiumy: Justyna Elminowska

Muzyka: Zuzanna Skolias-Pakuła, Antonis Skolias, Marcin Pakuła

Partie wokalne: Zuzanna Skolias-Pakuła

Reżyseria światła: Paulina Góral

Asystent reżyserki światła: Maciej Kaszyński

Wideo: Olga Balowska

Inspicjentka: Katarzyna Białooka

Fot.: Klaudyna Schubert

Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

 

OBSADA

Andrzej Plata

Wojciech Niemczyk

Jan Jurkowski

Szymon Mysłakowski

Marcin Pakuła

 

 

 

 

 

Jeśli choć raz wyliście z bezsilności, lekarz zwracał się do Was w trzeciej osobie, a ksiądz powtarzał Wam, że cierpienie uszlachetnia, nie możecie przegapić tego spektaklu!

„Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” to adaptacja głośnej książki Mateusza Pakuły, dramatopisarza, dramaturga i reżysera teatralnego, znanego z takich spektakli jak „Lem vs. P. K. Dick”, „Pluton p-Brane” i „Wieloryb the Globe”. To nie tylko osobista opowieść o procesie umierania jego ojca, który chorował na raka trzustki, ale także historia bezradności i wściekłości na instytucje państwa, służbę zdrowia i Kościół, które zadają chorym dodatkowe cierpienia. „Współumieranie”, o którym napisał Mateusz Pakuła, nie jest jednostkowym doświadczeniem. Z bezradnością, wściekłością i gniewem mierzą się tysiące ludzi w całej Polsce, którzy nie mogą decydować o własnym losie, a ich bliskim ogranicza się prawa. To krzyk o eutanazję w chwilach przekraczania granic cierpienia. Ale myli się ten, kto myśli, że zobaczy na scenie smutną opowieść, bo w spektaklu nie zabraknie groteski i komizmu, tak bliskich wszystkim spektaklom Pakuły.

Na scenie zobaczymy Jana Jurkowskiego, znanego ze spektaklu „Lem vs. P. K. Dick”, a szerzej z Grupy Filmowej Darwin, Andrzeja Platę, Wojciecha Niemczyka, Szymona Mysłakowskiego oraz Marcina Pakułę, brata autora książki i reżysera, do którego będzie należało ostatnie słowo.

 

Scenariusz powstał na podstawie książki Mateusza Pakuły „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”. Książkę wydało Wydawnictwo Nisza.

 

 Spektakl zdobył m.in.:

Grand Prix 16. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia

Grand Prix 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Grand Prix 32. Międzynarodowego Festiwal Teatralny „Bez Granic” w Cieszynie

Grand Prix 22. Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona” w Zabrzu

 

Recenzje

Nie ma tu realizmu: to teatr mówiony, co wcale nie odbiera mu siły. Zagrane jest to znakomicie. Nie musimy oglądać szpitalnego łóżka z wycieńczonym chemią ojcem – wystarczy przeraźliwie smutna twarz Wojciecha Niemczyka i słowa Platy czy Jurkowskiego.

Joanna Targoń, Gazeta Wyborcza

 

Naszpikowany emocjami, bardzo osobisty spektakl, wywołuje widoczne poruszenie w widzach. Nikt się nie wierci, nie słychać żadnych szelestów – każdy przefiltrowuje ten pełen bólu tekst przez własne doświadczenia. Nie pamiętam, kiedy ostatnio obserwowałem tak zasłuchanych w opowieści ludzi. To o czymś świadczy.

Piotr Gaszczyński, Teatr dla wszystkich

 

 Premiera 20.01.2023 r.

Czas trwania: 120 min (bez przerwy)

 

Data pokazu w Teatrze IMKA – Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”,

  1. Indiry Gandhi 9

07.03.2024 r. godz. 19:00